Kontrata Pune Ne Gjermani 2019

Të banosh: prej kërkimit të banesës, te kontrata e qerasë e deri në momentin e zhvendosjes - „Make it in Germany“ ju tregon se si mund të gjeni një shtëpi të re në Gjermani. Momentalisht, kompania Aztech Shpk zhvillon aktivitetin e saj në 18 (tetëmbëdhjetë) pika të shitjes në qytete të ndryshme të Kosovës si në: Prishtinë, Prizren, Pejë. Breckner International dhe dega ne Shqiperi "WorkInGermany" shpallin mundesite e punesimit me kontrata pune ne Gjermani! Ligj i ri, Mundesi e re, Fillim i ri! Jepini vetes nje mundesi dhe na lini t'ju ndihmojme ne krijimin e nje eksperience te re per jeten tuaj. Shkolla dhe kopshte: Mësoni se cilat janë ofertat arsimore dhe të kujdesit për fëmijët tuaj në Gjermani. Njoftime falas eshte celsi i suksesit te karrieres tuaj per njoftime per pune durres 2019 call center anglisht tirane vende te lira pune ne vlore oferta pune per shofer ne tirane pune kamarier pa eksperience vende te lira pune ne elbasan vende pune part time tirane agjensi punesim ne gjermani 2019 kerkoj kujdestare per te moshuar. kontrata pune word document 6. Shifrat nuk të gënjejnë, por ato duhen “lexuar” siç duhet: Kështu për shembull duhet ditur, se po të pyesësh në Gjermani se sa e ke rrogën, përgjigja që të jepet është ajo për rrogën bruto, dhe jo neto, atë që merr vërtet në xhirollogari. Në udhëtimin tonë drejt Gjermanisë ishte i shpeshtë takimi me shqiptarët. Ligji i ri në Gjermani, si përfitohet kontrata dhe viza e punës punëtore nuk do ta shmangë nevojën e aplikimit për vizë pune. Bau Academy merr pjesë në konferencën ndërshtetërore (Kosovë – Gjermani) për implementim të plan-programit arsimorë Gjerman 29. Ofrojmë KONTRATA PUNE për: ️ Personelin mjekësor- mjek, infermierë, logoped, mami, fizioterapistë, stomatolog etj. Agjencioni i punësimt ‘’Ilir Krasniqi’’ në Prishtinë, i cili ka filluar punën e tij më 2 qershor të këtij viti dhe ka qenë i hapur për të gjithë aplikuesit, të cilët janë të interesuar për të punuar në Gjermani në profesionet të ndryshme si : Ndërtimtari, elektrikë, mjeshtër i qeramikës, fasadës, gastronomisë, …. “Mund të përfytyrojë”, thotë ai “që fuqi punëtore nga jashtë të vijë për gjysëm viti në Gjermani dhe të kërkojë punë këtu. eu është të ndërlidhë ofertën dhe kërkesën në tregun e punës, ashtu që punëkërkuesve t'iu ofrojë mundësi të lehta dhe të shpejta në gjetjen e vendeve të lira për punësim. Zyrtare: Pa viza dhe kontratë pune, mundësia e re për tu vendosur në Gjermani (Video) admin November 28, 2018 No Comments Për gjetjen e një vendi pune në Gjermani deri më tani kërkohej kualifikimi i caktuar apo diploma, pastaj kontrata, leja dhe viza për punë. Krijimi i instrumenteve që lehtësojnë gjetjen, përdorimin dhe vizibilitetin e informacionit mbi shpërndarjen e kontratave publike sipas kontraktorëve / klientëve. Një biznes i majmë për ndërmjetësit, dhe ajo që bëjnë disa, është thuajse tregti me njerëz. , raporton “Betimi për Drejtësi”. -Ne bëjmë të mundur punësimin në fusha të ndryshme në Gjermani, në firma serioze me kushtet më të mira. Pjesa më e madhe e tyre vijnë nga Bosnja-Hercegovina, (19 631) dhe Serbia (13 598), dy shtete këto me të cllat qeveria gjermane ka kontrata të veçanta për infermierët. Ligji i ri, si përfitohet kontrata dhe viza e punës në Gjermani Publikuar tek: aktualitet , më 08:38 23-12-2018 Projektligji i ri i ardhjes së fuqisë punëtore nuk do ta shmangë nevojën e aplikimit për vizë pune. Në emër të tatimeve dhe të dhënave të tjera në Gjermani paguhen prej 1/3 e deri në gati 50% të rrogës, varësisht nga gjendja familjare, numri i fëmijëve, niveli i rrogës. si te drejtohem ne dyqanet e juaj mbasi gjindem ne Gjermani kurse afti i karteles eshte deri ne fillim te Gushtit 2019 d. Shqipëria (3 126) vjen pas Maqedonisë (5 584), ndërsa Mali i Zi ishte vendi që solli më pak imigrantë ekonomikë (913) në Gjermani, në vitin 2017. Një biznes i majmë për ndërmjetësit. Iku si emigrant nga Shqipëria në Gjermani dhe u pasurua me 190 mijë euro vetëm në 6 orë punë Kronika Një 22 vjeçar shqiptar u arrestua nga karabinierët e Casalotit, pasi rezultonte në kërkim evropian për një sërë vjedhjesh. Bahri Cani, redaktor i Deutsche Welle ka folur për ligjin e punësimit të të huajve në Gjermani. PRISHTINE- Ambasada e Gjermanisë në Kosovë ka bërë disa ndryshime në procedurat për aplikim, për vizë punë në këtë shtet. Ofrohen kontrata pune per vajza qe deshirojnë te punësohen ne Gjermani Kontrata pune 1 vjecare si bebisiter. Gjashtë persona dyshohen se kanë vdekur nga të shtënat me armë zjarri në jug-perëndim të Gjermanisë. VENDE TË LIRA PUNE. Puna konsiston ne pastrimin e dhomave te hotelit(Per kete poziocion kerkohen …. Teknik te makinerise (4) Teknik te elektroteknikes (4) Administrator Monitorimi (4) Zjarrfikes (4) Saldues (2) Ekspert i larte per kontrata (1) Kontrollor i larte per pune operative (2) Inxhinier i xehtarise (2) Inxhinier i makinerise (1) Manipulues te shiritave transportues (5) Afati i fundit i aplikimit: 22. Vend i lirë pune – Elektricist 24 September 2019. Punësim Sezonal për Student në Gjermani 2019. 1986 me profesion kamerier, sipas aktakuzës akuzohet se me anë të falsifikimit, ka nënshkruar rreth 400 kontrata pune për në shtetin e Gjermanisë, pa qenë i autorizuar fare nga personat përgjegjës, në emër të të cilëve janë lëshuar këto kontrata. Shumica dërmuese e njerëzve që vijnë nga Ballkani në Gjermani fitojnë megjithatë shumë më pak, sepse ata bëjnë kryesisht punë me kualifikime më të ulëta Shumë persona janë të interesuar të punojnë në Gjermani për shkak të rrogave dhe një perspektive më të mirë. Iku si emigrant nga Shqipëria në Gjermani dhe u pasurua me 190 mijë euro vetëm në 6 orë punë Kronika Një 22 vjeçar shqiptar u arrestua nga karabinierët e Casalotit, pasi rezultonte në kërkim evropian për një sërë vjedhjesh. Njoftime falas eshte celsi i suksesit te karrieres tuaj per gazeta oferta pune ne vlore njoftime per pune durres 2019 call center anglisht tirane vende te lira pune ne durres vende te lira pune ne vlore vende te lira pune ne tirane oferta pune per shofer ne tirane njoftime falas kerkoj pune pune kamarier pa eksperience vende te lira. Join Facebook to connect with Giani Pune and others you may know. Përkushtim, durim & profesionalizëm. Kështu, në një njoftim në faqen zyrtare të ambasadës thuhet se ka ndryshuar procedura për vizën e punës për Gjermani. • Identifikim i shpërndarjes se kontratave publike (parasë publike) në klient sipas. E enjte, Dhjetor 12, 2019 Punësimi në Gjermani, nga kontrata e punës te rreziqet, flet eksperti deri vonë në vitin 2015 ne kishim një numër të madh. Kjo kontrate u perpilua nga Erald Shushari 2 Mbrojtja Ne Pune Dhe Kushtet E Punes Neni 5 1)Punedhenesi per te parandaluar aksidente duhet te percaktoje qarte. Madje, prej shteteve të rajonit, kosovarët janë më të interesuarit për këtë shtet. Njoftime falas eshte celsi i suksesit te karrieres tuaj per njoftime per pune durres 2019 call center anglisht tirane vende te lira pune ne vlore oferta pune per shofer ne tirane pune kamarier pa eksperience vende te lira pune ne elbasan vende pune part time tirane agjensi punesim ne gjermani 2019 kerkoj kujdestare per te moshuar. Punët më të kërkuara gjatë vitit 2018 në Gjermani ishin mjekë, biologë, kimistë, teknikë, elekstricistë, personel mjekësor dhe të tjera, këtë e ka bërë të ditur Agjencia Federale e Punësimit në Gjermani. Pershendetje banoj ne prishtin jam i entersum per ni viz pune ne gjermani e foli edhe gjuhen gjermane kam paten shofer gjermane dej ne 7. Normal që në Kosovë ke vendin tënd, ke familjen, por këtu është më mirë", tha Edlira Tahiraj. atyre u them, „ Jooo, Moos, nuk bëhet" dhe i rrëfej gjithë përvojën e familjes sime. Disa kontrata, që disponon DW, tregojnë se aplikanti paguan gjobën, nëse ai largohet nga kontrata, shkon përmes një agjencie tjetër në Gjermani, ose refuzon dy ofertat e para të punës që i bën Pro Sert. Ligji i ri në Gjermani, si përfitohet kontrata dhe viza e punës të kualifikuar që të vijë në Gjermani pa kontratë pune. Kjo agjenci bashkëpunon me Akademinë Dekra - një kompani e njohur trajnuese private me 150 lokacione në Gjermani. Ju faleminderit per mirëkuptimin!. Një gjë duhet thënë që në fillim: Askush nuk mund ta parashikojë saktësisht se a do të rritet apo do të ulet. Premium Group ofron punesim ne Gjermani per Mesuese/Edukatore. Në seancën e së martës, kanë dhënë dëshminë e tyre, Arlind Hoxha, Bilbil Mazreku dhe Marina Paluca, të cilët kanë thënë se kanë qenë pjesë e stafit …. Ke profesore qe thjesht nga miti i gjermanise kan lene punen e bejn pastruesin neper shpia. Drejtori i Shërbimit Kombëtar të Punësimit, Artur Micko, sqaron për gazetën të gjitha procedurat që do duhet të ndiqen prej atyre qëRead More. 2 milionё forca tё kualifikuara pune i mungojnё aktualisht ekonomisё gjermane. Si rregull, shkollimi i përgjithshëm, i detyrueshëm në Gjermani fillon për të gjithë fëmijët të cilët arrijnë moshën 6 dhe përfshinë nëntë vjet me orarë të plotë shkollimi (10 vjet në Berlin, Brandenburg, Bremen dhe Thüringen, ndërsa në Nordrhein-Westfalen, ku kohëzgjatja me kohë të plotë e arsimit të detyrueshëm është 9 vjet për Gjimnaz, dhe 10 vjet për. Ai e tha këtë në një intervistë të fundit në gazetën gjermane Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. Apliko tani dhe Siguroi vetes një të ardhme të sukseshme dhe të pavarur. numri do te me humb deri sa te vi ne Kosov? apo deri kur kam koh qe numri nuk do te humb? Ademi. Vendi i punës, akomodimi si dhe ushqimi në Gjermani, të gjitha. Një risi shumë e rëndësishme në projektligjin e ardhjes së fuqisë punëtore është “Viza për të kërkuar punë” (Job-Seeker-Visum). 000 vende pune shtesë. Gjermani po bën kornizën ligjore, projektligji kalon në datën 19 dhjetor dhe miratohet në janar-shkurt. Mundësi praktike në Gjermani October 10, 2019;. Dy studentë nga Berlini ndihmojnë përmes një faqeje interneti refugjatët për të gjetur punë në Gjermani. Shqipëria (3 126) vjen pas Maqedonisë (5 584), ndërsa Mali i Zi ishte vendi që solli më pak imigrantë ekonomikë (913) në Gjermani, në vitin 2017. Sipas Agjencisë Federale të Punës, vetëm në periudhën mars 2018 - mars 2019, në Gjermani kanë ardhur gjithsej 50 726 infermierë nga Ballkani. Rexhepi tha se këto kontrata i ka nënshkruar në zyrën e tij, që e ka pasur në shkollën “DBBS”. Kjo nuk është një rritje ekonomike aq e mirë sa vitet më parë, i tha Schweitzer agjensisë së …. Behet fjale per kompani shume serioze ne Gjermani , kontrata ligjore pune, mundesi qendrimi te perhershem ne Gjermani ( Blue Card), mundesi per te levizur se bashku me familjen. Përkushtim, durim & profesionalizëm. Nga viti 2020 pritet të ketë. Bahri Cani, redaktor i Deutsche Welle ka folur për ligjin e punësimit të të huajve në Gjermani. Punesim ne Gjermani. Vendi i punës, akomodimi si dhe ushqimi në Gjermani, të gjitha. Ndertimi i trotuareve në rugen Fatos Ademaj f. 2019, tek Kompania "Duraku", ku përveçse u informua për rezultatet dhe arritjet e kompanisë "Duraku" nga njëri prej vëllezërve z Sadik Duraku, i cili njëkohësisht është edhe drejtor i kompanisë bisedoi përzëmërsisht për të ardhmen dhe progresin e saj. Normal që në Kosovë ke vendin tënd, ke familjen, por këtu është më mirë”, tha Edlira Tahiraj. Ndryshon ligji në Gjermani, merr letrat nëse siguron një kontratë pune May 27, 2019 Tё punosh nё Gjermani si i huaj nga njё vend jashtё BE nuk ka qenë kaq e thjeshtё, deri tani. Geis-Thöne: Rregullorja e Ballkanit Perëndimor është një sukses i madh, deri vonë në vitin 2015 ne kishim një numër të madh azilkërkuesish në Gjermani, qe nga ajo kohë kemi migrim të të punësuarve, njerëz që punojnë e që japin një kontribut të madh në Gjermani në sigurimin e fuqisë punëtore të kualifikuar. Kjo ka bërë që shteti gjerman të ndryshojë edhe politikat e migrimit. Presidenti i DIHK-së, Eric Schweitzer pret që të krijohen 500. kontrata qe nuk themelojne mardhenje pune ? 17. 2020 fillojn procedurat e reja per punesim. Ngjarja ka ndodhur sot rreth orës 13:00, derisa një i dyshuar është arrestuar pas sulmit në një ndërtesë afër stacionit të trenit, në qytetin Rot am See, thanë policia gjermane. Në seancën e së martës, kanë dhënë dëshminë e tyre, Arlind Hoxha, Bilbil Mazreku dhe Marina Paluca, të cilët kanë thënë se kanë qenë pjesë e stafit …. Duke ju krijuar keshtu, mundesine e nje kontrate pune ne Gjermani!. kontrate pune individuale tip Kontrata pune ne gjermani tip kontrate pune. Në janar të këtij viti, në Gjermani hyri në fuqi ligji i emigrimit legal të qytetarëve nga Ballkani Perëndimor dhe i punësimit të tyre. Premtonin se do u ofronin viza pune në Gjermani, me paratë blinin makina e vila, dënohen me 10 vite burg tre ‘mashtruesit’ e Kosovës Gjykata Speciale ka dhënë 10. Dëshirë & motivim për të punuar me fëmijët 4. Denoncimi i të. Që prej nëntorit të 2017-ës procedura e vizave të punës për shtetasit e Ballkanit Perëndimor është më e thjeshtë dhe realizohet brenda një etape. Vendin e tretë e zënë shtetasit nga Kosova (me 6087 viza pune), pas Bosnjë-Hercegovinës (9 913) dhe Serbisë (9 577). Si fillim, ata na përshëndetën në gjuhën e vendit ku kanë emigruar, por kur pamë flamurin shqiptar në uniformën e tyre u ndalëm të bisedonim. April 3, 2019. Dy studentë nga Berlini ndihmojnë përmes një faqeje interneti refugjatët për të gjetur punë në Gjermani. -Sipas arsimimit, profesionit dhe eksperiencës merrni edhe pagën e duhur!-Ne ju këshillojmë dhe ju mbështesim gjatë gjithë rrugëtimit tuaj në mënyrë që çdo gjë të rrjedhë sa më shpejt e lehtë. “Të tre ne; si unë, si vëllai, si ky; kena ardhur me qëllimin të punojmë këtu, të bëhemi të pavarur, të fitojmë diçka. Punë në Gjermani, Pristina. Gjuha e huaj kryesore eshte gjermanishtja dhe te gjithe qe duan te ikin nje die e me pare nga ky vend per shkak te punes dhe nje jete me te mire. Paga mesatare neto llogaritet rreth 2250 Euro/muaj. Madje, prej shteteve të rajonit, kosovarët janë më të interesuarit për këtë shtet. Vende pune ne Gjermani, Aplikim per pune ne Gjermani, , Punësim në Gjermani, Oferta pune Gjermani, etj. 000 euro për të sjellë një infermiere nga Ballkani Perëndimor. Vendin e tretë e zënë shtetasit nga Kosova (me 6087 viza pune), pas Bosnjë-Hercegovinës (9 913) dhe Serbisë (9 577). A mund te me keshilloni si eshte procedura per marrjen e vizes? Sa zgjat koha e pritjes? A mund te prenontoj takim ne ambasade pa me ardhur kontrata ne dore?. 000 qytetarë gjatë vitit 2019 kanë marrë viza pune dhe kanë ikur në Gjermani. “Shumë e kanë ndërprenë, sepse synimi ishte shumë i vështirë për t’u arritur”, thotë ajo. Shkak pse dështuan të shkonin në ceremoninë e bijës së tyre ishte mungesa e vizave. #letsfaceit Sipas studimit te bërë me porosi të fondacionit të sindikatave, "Hans. Rexhepi në pyetjen e prokurorit se a ka nënshkruar kontrata pune në emër të personave tjerë u përgjigj me “Po”. Ligji i ri, si përfitohet kontrata dhe viza e punës në Gjermani Publikuar tek: aktualitet , më 08:38 23-12-2018 Projektligji i ri i ardhjes së fuqisë punëtore nuk do ta shmangë nevojën e aplikimit për vizë pune. Njёri prej tyre ёshtё Cao Quang Truong. Një biznes i majmë për ndërmjetësit. Kjo u bë zyrtare sot me nënshkrimin e kontratave të punës në mes studentëve të AAB-së dhe punëdhënësve gjermanë. OFROHEN KONTRATA PUNE PËR BABYSITTER - AUPAIR NË GJERMANI! KRITERET: 1. Premium Group ofron punësim në Kroaci dhe Gjermani për Saldator. Geis-Thöne: Rregullorja e Ballkanit Perëndimor është një sukses i madh, deri vonë në vitin 2015 ne kishim një numër të madh azilkërkuesish në Gjermani, qe nga ajo kohë kemi migrim të të punësuarve, njerëz që punojnë e që japin një kontribut të madh në Gjermani në sigurimin e fuqisë punëtore të kualifikuar. Sipas tij, kontrata për punësim në Gjermani i kishte nënshkruar ai, në emër të nënshtetasit gjerman Malfred Schafenberger, me pëlqimin e tij, ku numri i këtyre kontratave është mbi 100. Gjithashtu, në këtë rast, akuzohet edhe Veprim Rexhepi, që sipas aktakuzës, me anë të falsifikimit, ka nënshkruar rreth 400 kontrata pune për në shtetin e Gjermanisë, pa qenë i autorizuar fare nga personat përgjegjës, në emër të të cilëve janë lëshuar këto kontrata. sh Katund i Ri dhe kubezimi gjelbrimi dhe ndriqimi ne lagjen Dardania në Pejë (P. Me një ceremoni solemne, studentët e Fakultetit të Infermierisë të Kolegji AAB nënshkruan kontratat e para të punës me partnerët gjerman DKV Pflegedienste und Residenzen GmbH, respektivisht miCura Pflegedienste und Residenzen GmbH. Më tej fillon procedura për aplikimin për vizë, sepse leja e punës duhet të shoqërohet dhe me lejen përkatëse të qëndrimit në Gjermani, që nënkupton aplikimin për vizë pune në Ambasadën Gjermane. Klinikat gjermane paguajnë deri në 15. Punë në gjermani? Lehtësime e vështirësi me ligjin e ri Ligji i ri për fuqinë punëtore, i miratuar nga kabineti gjerman. Gjuha Gjermane në nivelin A1-A2 3. Puna konsiston ne pastrimin e dhomave te hotelit(Per kete poziocion kerkohen …. Gjermania do tё ruajё kontrollin nё çdo kohё. Me urdhër të prokurorit, tre të dyshuarit j. 000 vende pune shtesë. Abrashi po ashtu ka thënë se ky numër pritet të zgjasë deri ne vitin 2020, në të cilin vit pritet edhe rishqyrtimi i kësaj mundësie të punësimit. Ofrojme Kontrata Pune Ne Gjermani, Durrës, Albania. Kjo varet natyrisht nga punëdhënësi, kualifikimet tuaja, dhe marrëveshja me punëdhënësin. Lajme24 ka arritur të sigurojë ekskluzivisht foto të disa dokumenteve zyrtare të SHIK-ut. Lulzim Maliqi nga fshati Konquli i Bujanocit një afarist i suksesshëm i cili jeton dhe vepron në Mynih të Gjermanise edhe këtë tregon shpirtin e humanistit duke ftuar studentët shqiptar nga të gjitha trevat tona për pune sezonale në Gjermani. Kjo nuk është një rritje ekonomike aq e mirë sa vitet më parë, i tha Schweitzer agjensisë së …. Njoftime > Njoftime Pune. Në vitin 2019 i "gjithë" Ballkani në Gjermani, ligji i ri favorizon… Në 1 janar të vitit 2019 do të hyjë në fuqi Ligji për Emigrimin në Gjermani, AA. Presidenti i DIHK-së, Eric Schweitzer pret që të krijohen 500. January 24, 2020. Në emër të tatimeve dhe të dhënave të tjera në Gjermani paguhen prej 1/3 e deri në gati 50% të rrogës, varësisht nga gjendja familjare, numri i fëmijëve, niveli i rrogës. Ligji parashikon që çdo person me një kontratë pune dhe një kualifikim në vendin e prejardhjes ka të drejtë të punojë në Gjermani. Advertising/Marketing. 2019, tek Kompania "Duraku", ku përveçse u informua për rezultatet dhe arritjet e kompanisë "Duraku" nga njëri prej vëllezërve z Sadik Duraku, i cili njëkohësisht është edhe drejtor i kompanisë bisedoi përzëmërsisht për të ardhmen dhe progresin e saj. 000 vende pune shtesë. Në njoftim thuhet se personat të cilët janë të interesuar për të bërë termin në …. Paga mesatare neto llogaritet rreth 2250 Euro/muaj. Në vitin 2017, Gjermania lëshoi 35 200 viza pune për vendet e Ballkanit Perëndimor, siç bën të ditur për Deutsche Welle-n Ministria e Punëve të Jashtme të Gjermanisë. Qëllimi i punsohu. Kush janë barrierat? Të dinë mjaftueshëm gjermanisht, të zotërohet një zanat ose diplomë ose dhe përvojë, si dhe të jenë në gjendje të financojnë vetë qëndrimin në Gjermani për gjashtë muajt përgjatë kërkimit të punës. Sipas tij, kontrata për punësim në Gjermani i kishte nënshkruar ai, në emër të nënshtetasit gjerman Malfred Schafenberger, me pëlqimin e tij, ku numri i këtyre kontratave është mbi 100. 2 (intenziv). Një risi shumë e rëndësishme në projektligjin e ardhjes së fuqisë punëtore është "Viza për të kërkuar punë" (Job-Seeker-Visum). Rexhepi tha se këto kontrata i ka nënshkruar në zyrën e tij, që e ka pasur në shkollën "DBBS". Më 1 Nëntor 2020 hyjnë në fuqi rregulla të reja rreth imigrimit të fuqisë punëtore të kualifikuar në Gjermani. Gjuha Gjermane në nivelin A1-A2 3. Rexhepi tha se këto kontrata i ka nënshkruar në zyrën e tij, që e ka pasur në shkollën “DBBS”. kontrata pune word document 6. Presidenti i DIHK-së, Eric Schweitzer pret që të krijohen 500. Sipas Agjencisë Federale të Punës, vetëm në periudhën mars 2018 – mars 2019, në Gjermani kanë ardhur gjithsej 50 726 infermierë nga Ballkani. Me pak fjalë: nëse do të emigrosh në Gjermani duhet të jetosh me punën tënde jo në kurriz të taksapaguesve gjermanë, shkruan deutsche Welle. kontrata qe nuk themelojne mardhenje pune ? 17. Kompania Best Building Albania për vitin 2018-të ka nënshkruar me qeverinë Shqiptare 20 kontrata për punimet infrastrukturore. Ofrojme Kontrata Pune 3 Dhe 5 Vjecare Ne Mynih Te Gjermanise!. Të banosh: prej kërkimit të banesës, te kontrata e qerasë e deri në momentin e zhvendosjes - „Make it in Germany“ ju tregon se si mund të gjeni një shtëpi të re në Gjermani. 2020 fillojn procedurat e reja per punesim. 2019 mund të aplikojnë për Punësim sezonal -2019 në Gjermani. “Kam ardhur me kontratë pune për tri vite dhe s’besoj se do të kthehem”, tha Diamant Aliçki. Presidenti i DIHK-së, Eric Schweitzer pret që të krijohen 500. Portal Pune, Oferta Pune, Kerko Pune, Shpall Pune, Shpall Konkurs, Pune ne Prishtine, Pune ne Kosove, Rekrutim, Panair Pune, Gjej Pune, Lyp Pune, Kosova Job, Jobs. Agjensi punesim ne gjermani 2019 dhe oferta profesionale online. Dhoma Gjermane e Tregtisë dhe e Industrisë pret në vitin e ri 2019 që të krijohen më pak vende pune të reja në Gjermani. Kjo nuk është një rritje ekonomike aq e mirë sa vitet më parë, i tha Schweitzer agjensisë së …. Kompania “O. Detajet e kontrates jan keto: Kontrata osht valide per 1 vit me opsion vazhdimi per 3 vite, dmth personi paiset me dokumenta te rregullta dhe leje qendrimi te sigurt ne Gjermani. Të banosh: prej kërkimit të banesës, te kontrata e qerasë e deri në momentin e zhvendosjes - „Make it in Germany" ju tregon se si mund të gjeni një shtëpi të re në Gjermani. kontrat per pune provuese , kontrat pune me praktike, 17. Shkolla dhe kopshte: Mësoni se cilat janë ofertat arsimore dhe të kujdesit për fëmijët tuaj në Gjermani. Ishte një punë e paguar mirë, por disi e pazakontë ajo që bënte para dy vjetësh Nevena Pejiq (emri i ndry. Te gjithë te interesuarit që desirojnë te punojnë jasht vendit,në Gjermani tani kan rastin ne ofrojmë ndermjetëim dhe këshillim për emigrim në Gjermani. ne Germany  info. Pagesë mujore. pershendetje me shum respekt nga familia hodo un kam qen azil ne gjermani dhe ma dhan muncin ni galitas per praktik shule ne kleve pronari i ni kopanie per saldator pasi pa ceftikaten ai me dha kontraten te filloja pun por zyra e emigracjonit kleve nuk me jepte pergjigje ma mbajten kontraten me von na cuan per shqipri pa dretsisht un kisha shum munci ti pergjigjesha regullave shefi dhe shum. Rrjetit më të madh spitalor në Gjermani “SANA Kliniken AG”, së shpejti do t’ u bashkohen edhe 60 infermierë të rinj, të cilët janë në përfundim të studimeve në Kolegjin AAB. Vend i lirë pune në Ambasadën Britanike në Tiranë ne jemi gjithmonë më të prirur. 2019 mund të aplikojnë për Punësim sezonal -2019 në Gjermani. Vend i lirë pune – Elektricist 24 September 2019. Ambasada …. Ambasada gjermane ka marrë një vendim të ri lidhur me kohën e pritjes nga parashtrimi i kërkesës për termin deri në paraqitjen fizike për vizë. 5,372 likes · 43 talking about this. Në fermën bujqësore, për të cilën bëhet fjalë takojmë Peer Sander, i cili e drejton atë që prej 20 vjetësh: „Ne kemi punonjës polakë e rumunë me kontratë fikse pune, ata janë gjatë gjithë vitit tek ne", thotë ai. OFROHEN: 1. Rexhepi tha se këto kontrata i ka nënshkruar në zyrën e tij, që e ka pasur në shkollën “DBBS”. Zyrtare: Pa viza dhe kontratë pune, mundësia e re për tu vendosur në Gjermani admin December 26, 2018 Për gjetjen e një vendi pune në Gjermani deri më tani kërkohej kualifikimi i caktuar apo diploma, pastaj kontrata, leja dhe viza për punë. Qё prej tetё muajsh ai jeton nё Gjermani dhe po ndjek njё kurs kualifikimi profesional si punёtor ndёrtimi. Puntorët me vizë pune në Gjermani. Kam fituar te drejten e nje internshipi me pagese ne gjermani (internship ne fushen e biznesit) duke filluar nga data 1 Shkurt 2019. Zyrtare: Pa viza dhe kontratë pune, mundësia e re për tu vendosur në Gjermani (Video) admin November 28, 2018 No Comments Për gjetjen e një vendi pune në Gjermani deri më tani kërkohej kualifikimi i caktuar apo diploma, pastaj kontrata, leja dhe viza për punë. Mundësi praktike në Gjermani October 10, 2019;. Shoqëritë tregtare gjatë zhvillimit të biznesit në sferën ndërkombëtare shpesh aplikojnë kontratat për të cilat zbatohet Konventa për shitje ndërkombëtare të mallrave, ndërsa në praktikën gjyqësore u potencua me tej se numri i kontesteve që rrjedhin nga këto kontrata është i konsiderueshëm, me tendencë të rritjes. 2019 fillojnë grupe të reja në nivel A1. Nuk kanë informata sa qytetarë nga vendi punojnë në të zezë në Gjermani. Rexhepi tha se këto kontrata i ka nënshkruar në zyrën e tij, që e ka pasur në shkollën “DBBS”. Puntorët me vizë pune në Gjermani. Nga 1 janari i vitit të ardhshëm hyn në fuqi Ligji i ri për punësim në Gjermani, me të cilin të gjithë qytetarët e vendeve të ish-Jugosllavisë dhe Ballkanit Perëndimor mund të punojnë pa pasur pasaportë evropiane, sic është rasti me pasaportat bullgare që posedojnë shumë maqedonas, informon Balkan-l. Gjermani po bën kornizën ligjore, projektligji kalon në datën 19 dhjetor dhe miratohet në janar-shkurt. 2019, tek Kompania “Duraku”, ku përveçse u informua për rezultatet dhe arritjet e kompanisë “Duraku” nga njëri prej vëllezërve z Sadik Duraku, i cili njëkohësisht është edhe drejtor i kompanisë bisedoi përzëmërsisht për të ardhmen dhe progresin e saj. Sipas Policisë vlera e parave që ky person ua ka marr viktimave është njëmbëdhjetë mijë euro. , raporton “Betimi për Drejtësi”. Rama: Të zbatohet kontrata me qytetarin 30/09/2019 #ZGJEDHJET2019 Komento Hidaim Rama, ingjinier, është nga ata që janë futur në garën zgjedhore për herë të parë. "Për punë sezonale nuk njoh shumë por njoh persona që kanë ikur me kontrata pune dhe tashmë janë në Gjermani. Këto statistika i ka publikuar …. Studime ne Gjermani Pse të studioni në Gjermani? Lidhjet internacionale dhe partneritetet e universiteteve gjermane me shumë universitete të tjera në botë janë shumë të mira. Përveç pagave të larta nuk fitojnë asgjë tjetër”, u shpreh ai per Fax news. Ose pune socjale që do të thotë të punoni me njerëz me kufizime mendore ose fizike. Denoncimi i të. Një biznes i majmë për ndërmjetësit. Ministri Demiri me bashkëpunëtor është duke e realizuar një udhëtimin zyrtar në Berlin/Gjermani, me qëllim të pjesëmarrjes në panarin "Green week Messe - Berlin 18 - 27. 1986 me profesion kamerier, sipas aktakuzës akuzohet se me anë të falsifikimit, ka nënshkruar rreth 400 kontrata pune për në shtetin e Gjermanisë, pa qenë i autorizuar fare nga personat përgjegjës, në emër të të cilëve janë lëshuar këto kontrata. Hyrja në fuqi është planifikuar për fillimin e 2019 dhe do jetë për 5 vjet ne fuqi. Nga ambasada gjermane thanë se në vit lëshojnë rreth 10 mijë viza pune për qytetarë nga Maqedonia. eu deklaron se në vitin 2019 çdo aplikim për punë në Gjermani është realizuar me sukses më leje pune duke iu kursyer vende pune në Gjermani. Ofrojmë KONTRATA PUNE për: ️ Personelin mjekësor- mjek, infermierë, logoped, mami, fizioterapistë, stomatolog etj. Pjesa më e madhe e tyre vijnë nga Bosnja-Hercegovina, (19 631) dhe Serbia (13 598), dy shtete këto me të cllat qeveria gjermane ka kontrata të veçanta për infermierët. Një gjë duhet thënë që në fillim: Askush nuk mund ta parashikojë saktësisht se a do të rritet apo do të ulet. Puntorët me vizë pune në Gjermani. Nga 1 janari i vitit 2020, do të jetë shumë më lehtë të gjeni punë në Gjermani, për ata me kualifiimet e duhura. Me pak fjalë: nëse do të emigrosh në Gjermani duhet të jetosh me punën tënde jo në kurriz të taksapaguesve gjermanë, shkruan deutsche Welle. Pagesë mujore. Vende pune ne Gjermani, Aplikim per pune ne Gjermani, , Punësim në Gjermani, Oferta pune Gjermani, etj. Rama anashkalon Gent Cakajn, emeron Ditmir Bushatin ne presidencen e OSBE; Vrau kunaten, Erdet Capoku ne Gjykate: Kam investuar tek ajo e vajza, por me braktisen; Presidenti Meta dekreton kthimin per rishqyrtim ne Kuvend te paketes “anti-shpifje” Ditmir Bushati caktohet i dërguar i posaçem per OSBE-ne, ja detyrat e tij. Ndertimi i trotuareve në rugen Fatos Ademaj f. net sjell rrëfimin e dy personave që njëri ka humbur kontratën e punës në Gjermani e tjetri rrezikon ta humb, krejt kjo për shkak të vonesave në termine në Ambasadën e Gjermanisë në. Premtonin se do u ofronin viza pune në Gjermani, me paratë blinin makina e vila, dënohen me 10 vite burg tre ‘mashtruesit’ e Kosovës Gjykata Speciale ka dhënë 10. Ambasada gjermane ka marrë një vendim të ri lidhur me kohën e pritjes nga parashtrimi i kërkesës për termin deri në paraqitjen fizike për vizë. Qyteti – Manhajm. “Të tre ne; si unë, si vëllai, si ky; kena ardhur me qëllimin të punojmë këtu, të bëhemi të pavarur, të fitojmë diçka. Facebook gives people the power to share. Shumë persona janë të interesuar të punojnë në Gjermani për shkak të rrogave dhe një perspektive më të mirë. 2017 mund të aplikojnë për Punësim sezonal -2018 në Gjermani. Ofrohet Punë Dhe Kontrata Pune Për Babysitter Në Gjermani! Njoftime. 8 based on 19 Reviews "Pershendetje jam i intersum per viz pune. 730 likes · 1 talking about this. Geis-Thöne: Rregullorja e Ballkanit Perëndimor është një sukses i madh, deri vonë në vitin 2015 ne kishim një numër të madh azilkërkuesish në Gjermani, qe nga ajo kohë kemi migrim të të punësuarve, njerëz që punojnë e që japin një kontribut të madh në Gjermani në sigurimin e fuqisë punëtore të kualifikuar. Kosovarët prijnë në rajon për nga interesimi për tu vendosur në Gjermani. 2020 fillojn procedurat e reja per punesim. Ahmeti në "Dossier D" në RV Dukagjini ka thënë se Gjermania kërkon nga vendet ballkanike rreth 70 mijë infermierë, në ndërtimtari rreth …. Vendin e tretë e zënë shtetasit nga Kosova (me 6087 viza pune), pas Bosnjë-Hercegovinës (9 913) dhe Serbisë (9 577). Shqipëria (3 126) vjen pas Maqedonisë (5 584), ndërsa Mali i Zi ishte vendi që solli më pak imigrantë ekonomikë (913) në Gjermani, në vitin 2017. Lind pyetja se a do të. E gjithë rruga është bllokuar nga një kordon policor. Sipas raporteve fillestare, …. Të banosh: prej kërkimit të banesës, te kontrata e qerasë e deri në momentin e zhvendosjes - „Make it in Germany“ ju tregon se si mund të gjeni një shtëpi të re në Gjermani. Profesionet që na duhen tani janë: [-] Knauf/Gipser 20 mjeshter që kan prevoj pune spaku dy vitetë e fundit. Rexhepi tha se këto kontrata i ka nënshkruar në zyrën e tij, që e ka pasur në shkollën “DBBS”. Normal që në Kosovë ke vendin tënd, ke familjen, por këtu është më mirë”, tha Edlira Tahiraj. Deri tani ka qenë e mundur që …. Lajme Shqip 2 days ago No tags. Kam fituar te drejten e nje internshipi me pagese ne gjermani (internship ne fushen e biznesit) duke filluar nga data 1 Shkurt 2019. Projektligji i ri i ardhjes së fuqisë punëtore nuk do ta shmangë nevojën e aplikimit për vizë pune. Punesim ne Gjermani. "Kam ardhur me kontratë pune për tri vite dhe s'besoj se do të kthehem", tha Diamant Aliçki. Pjesa më e madhe e tyre vijnë nga Bosnja-Hercegovina, (19 631) dhe Serbia (13 598), dy shtete këto me të cllat qeveria gjermane ka kontrata të veçanta për infermierët. Njёri prej tyre ёshtё Cao Quang Truong. Ndertimi i trotuareve në rugen Fatos Ademaj f. Lind pyetja se a do të shkurtohet apo do të zgjatet koha e pritjes për vizë në ambasada? “Një gjë duhet thënë që në fillim: Askush nuk mund ta parashikojë saktësisht se a do të rritet apo …. Ligji i ri në Gjermani, ja si përfitohet kontrata dhe viza e punës Publikuar më 23. Presidenti i DIHK-së, Eric Schweitzer pret që të krijohen 500. Hyrja në fuqi është planifikuar për fillimin e 2019 dhe do jetë për 5 vjet ne fuqi. Sepse jemi të parit në Kërçovë që ofrojmë kontrata pune për në Gjermani dhe dokumenta plotësuese për punë dhe jetë, me kushtet dhe lëmitë si më poshtë… 👉 Gipspunues 👉 Mjeshtër për vendosje pllaka 👉 Mjeshtër për lyerje (molera) 👉 Mjeshtër të tjerë të ndërtimtarisë. Mjafton një zanat për të depërtuar në tregun gjerman të punës. Shtetasit e Kosovës që po gjejnë punë në Gjermani po përballen me problemin e sigurimit të terminëve për viza. Klinikat gjermane paguajnë deri në 15. Lulzim Maliqi nga fshati Konquli i Bujanocit një afarist i suksesshëm i cili jeton dhe vepron në Mynih të Gjermanise edhe këtë tregon shpirtin e humanistit duke ftuar studentët shqiptar nga të gjitha trevat tona për pune sezonale në Gjermani. kontrata ne lidhje me vendin e punes ne mjediset e biznesit dhe jasht mjedisit te biznesit. Në Gjykatën Themelore të Prizrenit, po vazhdon gjykimi ndaj të akuzuarve për mashtrim me viza pune për në shtetin e Gjermanisë, Flamur Hoxha, Besim Rexhaj dhe Veprim Rexhepi. Ligji i ri në Gjermani, ja si përfitohet kontrata dhe viza e punës Publikuar më 23. Gjithashtu, në këtë rast, akuzohet edhe Veprim Rexhepi, që sipas aktakuzës, me anë të falsifikimit, ka nënshkruar rreth 400 kontrata pune për në shtetin e Gjermanisë, pa qenë i autorizuar fare nga personat përgjegjës, në emër të të cilëve janë lëshuar këto kontrata. 2019 dhe ky mobilizim ishte shumë i natyrshëm pasi gjendja e muslimanit për muslimanin i ngjason një trupi, kur. Presidenti i DIHK-së, Eric Schweitzer pret që të krijohen 500. E si rezultat i kësaj ata po humbin punën dhe po iu skadon kontrata. Si mund te behet kjo kontrat:. Ekspertja për emigracionin Carola Burkert shpjegon për Deutsche Welle. Bahri Cani, redaktor i Deutsche Welle ka folur për ligjin e punësimit të të huajve në Gjermani. Lajme per ne Gjermani ligji I ri nga Janari 2019 enis t. , raporton “Betimi për Drejtësi”. Ministri Demiri, u takua me përfaqësues të bizneseve kosovare, të cilat po marrin pjesë në këtë panair, për promovim. Portal Pune, Oferta Pune, Kerko Pune, Shpall Pune, Shpall Konkurs, Pune ne Prishtine, Pune ne Kosove, Rekrutim, Panair Pune, Gjej Pune, Lyp Pune, Kosova Job, Jobs. Lind pyetja se a do të shkurtohet apo do të zgjatet koha e pritjes për vizë në ambasada. Sipas tij, kontrata për punësim në Gjermani i kishte nënshkruar ai, në emër të nënshtetasit gjerman Malfred Schafenberger, me pëlqimin e tij, ku numri i këtyre kontratave është mbi 100. Kontrata lidhet kur Punëdhënsi dhe Punëmarrësi i pranojn aspektet që janë ne kontratë të caktuar dhe pasojat në qoftëse do të ketë ndonjë shkelje ligjore. 6 vite burg për tre personat që mashtronin qytetarët e Kosovës se do t'u siguronin kontrata pune në Gjermani. Geis-Thöne: Rregullorja e Ballkanit Perëndimor është një sukses i madh, deri vonë në vitin 2015 ne kishim një numër të madh azilkërkuesish në Gjermani, qe nga ajo kohë kemi migrim të të punësuarve, njerëz që punojnë e që japin një kontribut të madh në Gjermani në sigurimin e fuqisë punëtore të kualifikuar. Ligji i ri në Gjermani, si përfitohet kontrata dhe viza e punës të kualifikuar që të vijë në Gjermani pa kontratë pune. Si mund te behet kjo kontrat:. Abrashi po ashtu ka thënë se ky numër pritet të zgjasë deri ne vitin 2020, në të cilin vit pritet edhe rishqyrtimi i kësaj mundësie të punësimit. Kam fituar te drejten e nje internshipi me pagese ne gjermani (internship ne fushen e biznesit) duke filluar nga data 1 Shkurt 2019. 2019 sepse me 01. 000 vende pune shtesë. Kontrata e punes 1-vjecare me te drejte perseritje Pagesa e kenaqeshme Benefite: Akomodim i siguruar Siguracione shendetesore te mbuluara Benefite ne baze te performances Kriteret: Diplome mesuesi, cikli uletNjohuri te gjuhes gjermane niveli B1 Experience pune e meparshme perben avantazh Te jete i paster penalisht Kontakto. 2018 - 08:30 Projektligji i ri i ardhjes së fuqisë punëtore nuk do ta shmangë nevojën e aplikimit për vizë pune. Vijmë te të gjithë JU që dëshironi të jetoni & punoni në GJERMANI me shumë mundësi shkollimi dhe punësimi, kontrata pune të sigurta në shumë sektorë. Çdo vit studentëve nga Gjermania ju. Nga ambasada gjermane thanë se në vit lëshojnë rreth 10 mijë viza pune për qytetarë nga Maqedonia. Advertising/Marketing. Lajme per ne Gjermani ligji I ri nga Janari 2019 enis t. Sipas disa statistikave të publikuara nga Jeton Mehmeti nga Instituti "GAP", vetëm në vitin 2017, gjithsej 36 mijë e 247 kontrata pune të lëshuara nga kompani gjermane janë dorëzuar për aprovim në Agjencinë e Punësimit në Gjermani. Kontrata pune edhe per 50 puntor, ata te cilet kane vendosur qe te punojn ne Gjermani kompania jone e bene te mundshme punsimin tuaj. Por varësisht nga kontrata, mund të ketë edhe pagesa shtesë. Ligji i ri në Gjermani, si përfitohet kontrata dhe viza e punës 23. Ligji i ri, si përfitohet kontrata dhe viza e punës në Gjermani Publikuar tek: aktualitet , më 08:38 23-12-2018 Projektligji i ri i ardhjes së fuqisë punëtore nuk do ta shmangë nevojën e aplikimit për vizë pune. Pasi më parë e kishte përfunduar mbrojtjen e tij, i akuzuari Flamur Hoxha, mbrojtjen e tyre e kanë paraqitur edhe dy të akuzuarit e tjerë për mashtrim me viza pune gjermane, Besim Rexhaj dhe Veprim Rexhepi. Ushqimi & akomodimi FALAS (i siguruar nga familja pritëse) 3. Shpallje – Arsim Dhe Aftësim Profesional Në Gjermani. Rexhepi tha se këto kontrata i ka nënshkruar në zyrën e tij, që e ka pasur në shkollën “DBBS”. Pritje pa fund! Shumë vetë nga vendet e Ballkanit që duan të punojnë në Gjermani duhet të kalisin durimin derisa të marrin vizën e punës. Gjermani njihet si shtet I cili mirëpret të huajt, si fillim. Njoftime falas eshte celsi i suksesit te karrieres tuaj per gazeta oferta pune ne vlore njoftime per pune durres 2019 call center anglisht tirane vende te lira pune ne durres vende te lira pune ne vlore vende te lira pune ne tirane oferta pune per shofer ne tirane njoftime falas kerkoj pune pune kamarier pa eksperience vende te lira. Ne qoftë se keni një diplomë universiteti dhe ju ofrohet një kontratë pune, nga ana e një punëdhënësi në shtetin e Gjermanisë për një pozicion pune, i cili për-puthet me diplomimin tuaj, atëherë ështe e mundur që ju të merrni një të ashtu-quajtur "Blaue Karte EU" (Karta Blu e BE-së). Dëshirë & motivim për të punuar me fëmijët 4. Çdo vit studentëve nga Gjermania ju. Duke ju krijuar keshtu, mundesine e nje kontrate pune ne Gjermani!. Shemsedin Vehapi, në fjalën e tij tha se me nënshkrimin e këtyre kontratave …. Kjo agjenci bashkëpunon me Akademinë Dekra - një kompani e njohur trajnuese private me 150 lokacione në Gjermani. I njëjti tha se personave që iu janë drejtuar zyrave të MNP Personal Leasing dhe DBBS nuk iu është premtuar asgjë, por iu është treguar cilat janë kushtet e punës për në Gjermani. Njoftime falas eshte celsi i suksesit te karrieres tuaj per gazeta oferta pune ne vlore njoftime per pune durres 2019 call center anglisht tirane vende te lira pune ne durres vende te lira pune ne vlore vende te lira pune ne tirane oferta pune per shofer ne tirane njoftime falas kerkoj pune pune kamarier pa eksperience vende te lira. Nëpërmjet shërbimit tonë telefonik ju mund të merrni një këshillim të personalizuar në gjermanisht ose anglisht në lidhje me temat: kërkimi i një pune, puna dhe profesioni, njohja e diplomave profesionale, hyrja dhe qëndrimi në Gjermani, si dhe mësimi i gjermanishtes. Një gjë duhet thënë që në fillim: Askush nuk mund ta parashikojë saktësisht se a do të rritet apo …. Edlira dhe Diamandi punojnë prej gati dy vitesh në një furrë buke, në aeroportin e Frankfurtit. Gjashtë persona dyshohen se kanë vdekur nga të shtënat me armë zjarri në jug-perëndim të Gjermanisë. 2019 sepse  me 01. Rrjetit më të madh spitalor në Gjermani “SANA Kliniken AG”, së shpejti do t’ u bashkohen edhe 60 infermierë të rinj, të cilët janë në përfundim të studimeve në Kolegjin AAB. Gjermania Oferta pune online për refugjatët. E si rezultat i kësaj ata po humbin punën dhe po iu skadon kontrata. Synimi i tij është që të lehtësojë migrimin ekonomik në Gjermani të shtetasve të huaj me prejardhje nga jashtë BE-ja. Klinikat gjermane paguajnë deri në 15. Dhe ajo që bëjnë disa, është thuajse tregti me njerëz. Si të aplikoni për kontratë pune në Gjermani. Për gjetjen e një vendi pune në Gjermani deri më tani kërkohej kualifikimi i caktuar apo diploma, pastaj kontrata, leja dhe viza për punë. Nuk ka afate të përcaktuara, intervista mund të realizohet shpejt dhe kontrata mund të firmoset pas përzgjedhjes. Zyrtare: Pa viza dhe kontratë pune, mundësia e re për tu vendosur në Gjermani admin December 26, 2018 Për gjetjen e një vendi pune në Gjermani deri më tani kërkohej kualifikimi i caktuar apo diploma, pastaj kontrata, leja dhe viza për punë. 2019 fillojnë grupe të reja në nivel A1. I njëjti tha se personave që iu janë drejtuar zyrave të MNP Personal Leasing dhe DBBS nuk iu është premtuar asgjë, por iu është treguar cilat janë kushtet e punës për në Gjermani. Përveç pagave të larta nuk fitojnë asgjë tjetër", u shpreh ai per Fax news. Ndryshe nga sa mendohet në Shqipëri, pagat në Gjermani nuk janë aq të larta, sidomos për kategoritë e punës që nuk preferohen nga gjermanët.